Alex Vainokivi on kasvanud Saaremaal ja lõpetanud Eesti Merekooli laevajuhi eriala ja õpib praegu TalTechi Kuressaare kolledžis väikelaevaehitust. Õpingute ajal alustas ta tööd Saare Yachtsis tehnilise joonestajana, praegu töötab SRC Groupis, kus pärast kolme aastat tehniliste projektide juhtimist tegeleb ettevõtte turunduse koordineerimisega. Alex on merendusega seotud olnud kogu elu ning praegugi on üks tema põhilisi hobisid purjetamine.
Miks Eesti vajab rohkem laevaehituse spetsialiste?
Eestis on palju edukaid ja rahvusvahelisi laevaehitusega tegelevaid ettevõtteid.
Kuidas autonoomsed laevad meretööstust muudavad?
Tarkvaraliste teenuste vajadus laevanduses kasvab, küberturvalisuse osakaal sektoris tõuseb, sadamate infrastruktuur peab muutuma, seadusandlust tuleb täiendada. Traditsiooniliselt konservatiivne sektor peab muutuma innovatiivsemaks ning see loob võimalusi.
Kuidas rohepööre merenduses välja näeb?
Regulatsioonid muutuvad nii sadamatele kui ka laevadele. Kui ei vii laeva vastavusse regulatsioonidega, siis ei ole võimalik erinevate piirkondade sadamates silduda. Olulised märksõnad on hübriidlaevad, vesinikul sõitvad laevad, laeva heitgaaside filtreerimise seadmed, ballastvee käitlemise süsteemid, laeva reovee käitlemine ja laeva kütusekulu optimeerimine.
Üks lõbus seik, mis on sel erialal töötades ette tulnud.
Kiire on, lõbus ei ole.
Meretehnika ja väikelaevaehituse õpe on sinu võimalus saada meretehnika inseneriks, kes valdab meretehnika ja laevaehituse tehnoloogiaid ja materjale ning tunneb tootearendust ja tootmist meretööstuses. Väikelaev on kuni 24-meetrine laev – õpingutes käsitletakse nii lõbusõidualuseid kui ka suuri ja võimekaid töölaevu, mida kasutatakse piirivalves, päästetöödel, avamererajatiste teenindamisel ja paljudes teistes nõudlikes ülesannetes. Need pole sugugi puidust käsitööpaadid – ei, meie väikelaevad on keerukat tehnoloogiat kasutavad metall- või komposiitalused! Õpingute käigus on võimalik saada nii väikelaevajuhi väljaõpe kui ka purjetamise põhioskused, nii on paljud tudengid ka ise väikelaevade aktiivsed kasutajad. Tutvu õppekavaga lähemalt: taltech.ee/meretehnika